top of page
Bosphorus.jpg

İstanbul Boğazı

Şehir Rehberi

İSTANBUL

İstanbul, tarihi anıtları ve muhteşem doğal güzellikleri ile ünlü, dünyanın en büyük şehirlerinden biridir. Karadeniz’in Akdeniz’e ulaşmasını sağlayan dar bir boğazın iki yakasına yayılmış, Avrupa ve Asya kıtalarını coğrafi ve kültürel açıdan bir birine bağlayan dünyanın tek şehridir.

2500 yıllık hem renkli hem de dinamik bir geçmişe sahip İstanbul, üç büyük imparatorluğun (Roma, Bizans, Osmanlı) da başkenti olmuştur. Üç tarafı surlarla korunan şehrin, tarihi İpek Yolu üzerindeki stratejik konumu, Avrupa ve Orta Doğu'ya uzanan demiryolu ağı ve Karadeniz ile Akdeniz arasındaki tek deniz yolu olması nedeniyle doğu-batı arasında ticaret yapmak ve imparatorluklar kurmak için ideal bir merkez olmuştur. 1600 yıldan daha uzun bir süre 120’den fazla imparator ve padişah dünyayı buradan yönetmiştir.

Eski tarihi limanı Haliç, Prens Adaları, Kız kulesi, Galata Kulesi, Ayasofya, irili ufaklı camileri, manastırları, sinagogları, sarayları, iki kıtayı bağlayan köprüleri, müzeleri, yedi tepe üzerine kurulmuş tarihi slüeti ile modern dünyanın bir aradaki zıtlığı, bitkisel çeşitliliği, doğası ve eşsiz boğaz manzarası ile 20 milyon nüfusu barındıran ve yılda 15 milyon turistin ziyaret ettiği İstanbul, hala dünyanın merkezi konumundadır. 

Avrupa Birliği tarafından verilen ünvanla, 2010 yılıda, Avrupa Kültür Başkenti olmuştur.

bottom of page